Videoturundus – kuidas teha videot käepäraste vahenditega?

Videoturundus – kuidas teha videot käepäraste vahenditega?

Videoturundus – kuidas teha videot käepäraste vahenditega?

23. september 2013, Maarja Laide, Strateegia

videoturundusVideo on kasutajate seas popp, kuid kohalikul turul vähe räägitud teema, mis peidab endas kasutamata turundusvõimalust. Videol on kuni 5x meeldejäävam kui sõnad. Lisaks levib video kasutajalt kasutajale ning saavutab suurema viral efekti. Statistika näitab, et video tarbimine on viimaste aastatega märkimisväärselt kasvanud. Kui aastaks 2011 interneti ja TV videote vaatamine kahekordistus, siis aastaks 2016 on see number kolmekordistunud (Cisco).

Videoturundus – mis see on?

Videoturunduse võib laialt jagada kaheks: turundamine videoga ja video turundamine. Mis see tähendab?

Turundamine videoga – Videot kasutatakse osana turunduskampaaniast, uudiskirjas, kampaanialehel, sotsiaalmeedias jm. Video eesmärk on paremini selgitada toote/teenuse omadusi. Kasutatakse nn soojade müügikontaktide konverteerimiseks ehk on suunatud neile, kes juba teavad sinu brändi ja on tellinud nt uudiskirja, registreerinud webinarile, tellinud tasuta demo vm.

Video turundamine – Kasutatakse brändituntuse suurendamiseks või toote tutvustamiseks. Video on loodud eesmärgiga, et see leviks inimeselt inimesele ehk tekiks viral efekt. Sellised videod on suunatud rohkem meelelahutusele ning sisaldavad vähem tehnilisi kirjeldusi. Video turundamiseks kasutatakse erinevaid video-keskseid kanaleid (YouTube, Vimeo, Flick jne) ning sotsiaalmeedia võrgustikke (Facebook, Twitter, Google+, Linkedin, Pinterest jne).

YouTube

YouTube on 3. kõige külastatavam sait maailmas, Google-i ja Facebook-i järel (Alexa). Seejuures on tegu suuruselt teise otsingumootoriga. Mis tähendab, et lisaks Google-le, Neti-le, Bing-ile, Yandex-ile jm otsingumootoritele otsivad kasutajad infot ka YouTube-st. See pakub turundajatele võimalust luua oma YouTube kanal, mis pakub kasutajatele seda, mida nad otsivad.

YouTube-i statistika on muljetavaldav:

 • Iga minut laetakse YouTube 100 tundi videoid
 • Kuus vaadatakse üle 6 miljardi video
 • Iga kuu külastab YouTube üle miljardi unikaalse kasutaja
 • 70% liiklust tuleb väljaspool USA-d
 • Üle 25% külastustest tehakse mobiilis

YouTube on keskkond, mis väärib turundajate tähelepanu sama tõsiselt kui SEO ja Facebook.

Mitte ainult YouTube

Lisaks YouTube-le on tekkinud teisigi video jagamise keskkondi. Pinterest-iga koostööd tegev Vimeo, samuti pakuvad oma video platvorme tuntud brändid nagu Flickr, Photobucket ja Yahoo. Seega ei tähenda videoturundus ainult YouTube postitamist, vaid olemas on teisigi video-keskseid kanaleid, kus oma brändi tutvustada.

Millist videot teha?

Nüüd, kus videoturunduse potentsiaal on selge, on oluline võtmeküsimus, millist videot luua. Ära heida meelt, kui sa ei ole kunagi ühtegi videot teinud. Video loomine ei tähenda Oscari väärilist näitlemisoskust või Hollywoodylikku  käsikirja. Sa vajad vaid selget eesmärki, ideed ja vajalikke vahendeid video tegemiseks.

Kui Su ettevõtte turunduseelarve on väike, on võimalik video käepäraste vahenditega ise luua. Sul on vaja videokaamerat, sobivat valgust ja mikrofoni. Video käsikirja loomiseks kasuta mõne loovama töötaja abi ning töötage välja video kontseptsioon. Oma ressurssidega on kõige mugavam luua 4 tüüpi videoid:

 • Tootevideo
 • Õpetus/how-to
 • Armalusliidri video
 • Uudisteadaanne

Suurema eelarvega ettevõtted saavad lubada endale k.a videote sisse ostmist. Sellised videod on kõrgema kvaliteedi ja kunstilise väärtusega, kuna video loomise taga on professionaalne tiim. Produktsioonifirma abiga loodud videod võiksid olla:

 • Meelelahutuslikud/loovad videod
 • Lingimagnetid

Kui sul puudub igasugune video tootmise eelarve, ei tähenda see, et videoturundus tuleb peast pühkida. Ka ilma spetsiaalse varustuseta on võimalik hea tahtmise korral video teha. Selleks on võimalik kasutada tasuta ressursse:

 • Hangouts on Air
 • Vine/instagram video

1.     Tootevideo

Tootevideo eesmärk on tutvustada toote/teenuse omadusi. Tootevideo selgitab toote spetsiifikat ning annab külastajale lisatõuke toote ostmiseks. Oluline on lisada video otse kodulehele, mitte YouTube. Tootelehel mõjub video palju efektiivsemalt kui YouTube lisades. YouTube-st on raskem külastajat konkreetse toote juurde suunata, samas kui kodulehel on tootevideo juba tootelehel, kust saab toote kohe osta. Ka Google otsing viib sellisel juhul kasutaja kohe õigele lehele, mitte YouTube-i.

2.     Õpetus/how-to

Õpetusvideod on populaarne sisu YouTube-s. Õpetusvideotega on lihtne kasvatada oma brändi jälgijaskonda. Video keskmes on nagu nimigi ütleb – õpetus. Sellistes videotes ei rõhutata tooteomadusi vaid õpetatakse, kuidas toodet kasutada või mida kasulikku sellega teha saab. Fookus ei ole müügil vaid usalduse loomisel.

3.     Arvamusliider

Sarnaselt õpetusvideotele, kasvatab arvamusliidri video brändi väärtust. Sellise video eesmärk on jagada ekspertteadmisi oma valdkonnas. Arvamusvideod on hea sisu, mis teenib sulle naturaalseid linke.

4.     Uudisteadaanne

Uudisteadaanne on sisuliselt video vormis pressiteade. Video eeliseks on suurem tähelepanu ning võimalus pääseda olulisemate uudistesaitideni veergudele. Uudisteadaanne sarnaneb sisult üsna palju arvamusliidri videoga kuid keskendub rohkem teema aktuaalsusele.

5.     Loominguline video

Loominguline video luuakse eelkõige eesmärgiga tekitada viral efekti ehk saada võimalikult palju tähelepanu. Loomingulisi videoid võib üles laadida erinevatesse sotsiaalsetesse platvormidesse ning ergutada video jagamist.

6.     Lingimagnet

Lingimagnetid on videod, mis on suunatud nišile ning mille eesmärk on toota võimalikult palju linke. Video pakub valdkonnast huvitatutele väärtuslikku sisu, mis tekitab naturaalseid linke. Sellised videod on midagi viral ja arvamusliidri vahepealselt.

7.     Hangout on Air

Google+ võimaldab Hangouts-i funktsiooni läbi video salvestamist. Sul on vaja vaid mikrofoni ja veebikaamerat. Veebikaamera kasutamine seab küll tugevad limiidid loovusele ja kõige paremini tulevad sellises stiilis välja arvamusliidri või Q&A tüüpi videod.

8.     Vine/Instagram video

Võimalik luua loovaid lahendusi minimaalsete ressurssidega. Valida saab erinevaid filtreid ning lisada videole vastav meeleolu. Sul on vaja vaid nutitelefoni ja natukene loomingulist mõtlemist, et äge asi valmis teha.

Video CTA-d

Selleks, et saavutada videoga soovitud efekti, lisa videole:

 • Kanali jälgimine – Anna vaatajele põhjust Su YouTube kanali jälgimiseks (nt. uudised iga nädal või Q&A rubriik)
 • Meeldib/lisa lemmikuks/jaga – Palu vaatajatel videot jagada ja like’da. Tegutsemiseks on vaja enne küsida, seega ära ole tagasihoidlik!
 • Kommentaarid – Julgusta vaatajaid kommenteerima ja küsimusi küsima. Miks mitte teha üleskutse Q&A rubriigi jaoks?
 • Graafilised elemendid – Lisa video lõppu oma logo ja viide sinu kodulehele.

Selles videos on efektiivselt kasutatud CTA-sid, mis julgusta kohe tegutsema. Tagasiside sellele videole oli hämmastav.

Kokkuvõte

Videoturundus ei ole raketiteadus. Ka lihtsate vahenditega on võimalik luua video. Vali sobiv video tüüp ning katseta. Vajad vaid natukene loovat mõtlemist, harjutamist ja võtteplatsi seadmist ning oma vahenditega loodud super odav video on peagi valmis!

Teksti esialgne autor on Jaanika Kivilo.

Google

Vaata kõiki postitusi

© 2016 Kõik õigused kaitstud. Oleme iseseisvalt tegutsev ja õigusi omav WSI frantsiisiäri.