Uued arendused Googlelt: saada raha e-mailiga, vaata ilma kosmosest jpm!

Uued arendused Googlelt: saada raha e-mailiga, vaata ilma kosmosest jpm!

Uued arendused Googlelt: saada raha e-mailiga, vaata ilma kosmosest jpm!

20. mai 2013, Kristjan-Paul Raude, Google, SEO, Sotsiaalmeedia

Google I/O 201315.-17. mail toimus Google arendajate konverents I/O 2013. Vastupidiselt ootustele ei olnud juttu uuest Nexus 4 telefonist, uuest Nexus 7 tahvelarvutist ega uuest Androidi versioonist. Selle asemel keskendus konverents, nagu nimigi ütleb, arendajatele. Räägiti, kuidas luua paremaid aplikatsioone ning tutvustati Google põhiteenuste arendusi: Google+, Maps, otsing ja Google Now jne. Kõigele lisaks lõpetas esimese päeva Google kaasasutaja Larry Page.

Vaatame üle olulisemad ja huvitavamad teemad, millest konverentsil räägiti.

Suured numbrid

Konverentsil toodi välja viimane statistika Google kasutajate kohta:

  • Aktiveeritud on üle 900 miljoni Android’i telefoni (segastel asjaoludel on statistikast välja jäetud Hiina turg).
  • Kasutajad on alla laadinud ja installeerinud üle 48 miljardi Androidi aplikatsiooni (võrdluseks Apple, kelle appe on alla laetud 50 miljardi ligidal).
  • Google Chrome, mis on Eestis kõige populaarse veebibrauser (gemiusranking), on kogunud ülemaailmselt 750 miljonit aktiivset kasutajat.
  • Üle 1 miljardi kodulehtedest kasutab Google Maps andmeid.

Google+ täielik muutumine

Kui Sa oled viimastel päevadel Google+ külastanud, siis on võimatu märkamata jätta keskkonnaga toimunud uuendusi. Täpsemalt on G+ saanud 41 uuendust, mis jagunevad 3 suuremasse kategooriasse. Kõik uuendused ei ole veel lives, kuid peaksid rakenduma järgnevate nädalate jooksul.

1.     Uudistevoog

Uudistevoog on jagatud 1 pika veeru asemel 1-3 veeruks, olenevalt ekraani laiusest. Uus disain rõhutab piltide kasutamist ning toob olulised postitused välja terve ekraani laiuselt, võttes uudistevoost suurema osa. Uus disainilahendus meenutab pigem Pinteresti kui Facebooki, mis eristab kahte konkurenti veelgi. Kui uus disain on harjumatu, võib selle vahetada ka vana vaate vastu :)

Postitustele on lisatud ka automaatne hastagi (#) kasutamine. Google sildistab postitused asjakohaste märksõnadega, mille abil on võimalik leida postitusi samal teemal. Tere Twitter!

2.     Piltide töötlus tööriist

Keegi ei seosta fototöötlust Googlega. Kuid Google+ rõhutab eriti piltide kasutamist ning sisu muutumist visuaalseks. Selleks on saanud G+ piltide töötlemise tööriistad, mille abil saab nii töödelda, sorteerida kui muid toredaid asju teha. Väga suurepärane arendus fotohuvilistele.

  • Highlight funktsioon sorteerib galeriist välja pildid, mis on kohutava kvaliteediga, udused või üle/alavalgustatud. Samuti eristab tööriist pildil vaatamisväärsusi, naeratavaid inimesi ja seostab neid Sinu tuttavatega.
  • Auto Enhance ehk Automaatne täiustamine korrigeerib kõiki teie lisatud fotosid, tuues esile olulised üksikasjad ja andes teie piltidele parima võimaliku väljanägemise. Kui muudatused teile ei meeldi, on lihtne neid tagasi võtta. Funktsiooni abil on võimalik parandada pildi kvaliteeti, eemaldada nt punased silmad ja parandada valgustust. Võimalik on ka detailsem töötlus, muutes nt naha tooni pehmemaks, eemaldada kortse jne.
  • Auto Awesome abil saab liita erinevad pildid ning luua seeläbi uued fotod erinevate piltide parimate omadustega. Seeläbi saab luua näiteks animeeritud gif faile, HDR fotosid, panorampilte jne.
google+fotod

Lisaks piltide töötlemisele on muudetud fotode vaadet ning lisatud teenus Google+ fotod. Uues süsteemis saab varundada piiramatult tasuta fotosid tahvelarvuti eraldusvõimega (2048 pikslit) või laadida üles suuremaid pilte täiseraldusvõimega, kasutades Google Drive’i tasuta 15 GB talletusruumi.

3.     Hangouts

Uus Hangouts’i versioon on laienenud Google+’ist kaugemale, ühendades senised vestluskanalid nagu Google Talk ja Google+ Messenger. Hangouts on saadaval aplikatsioonina iOS’ile, Android’ile, Chrome’le ja Gmail’ile. Samuti sünkroniseerib uus lahendus erinevad platvormid, sarnaselt Facebook chat’ile. Ka häälkäskulse funktsioon on rakendamisel. Lisades veel SMS võimaluse on Googlel olemas täiuslik vestlusplatvorm: tekst, video, kõned ja smsid ühes rakenduses.

Google otsing

Google hr. Otsing Amit Singhal teavitas konverentsil, et kätte on jõudnud aeg, kus lõpeb otsing sellisel kujul nagu me seda seni teame. 3 olulisemat uuendust otsinguvaldkonnas:

1.     Teadmiste Graafik

See tähendab, et arendatud Teadmiste Graafikut lisades andmebaasi üle 570 miljoni objekti ja isiku (Teadmiste Graafik tähendab informatiivsemaid otsinguvasteid, mis sisaldavad otsitava kohta põhjalikumat informatsiooni ning tulemusi esitletakse nn vastuste kaartidena).

2.     Google Now

Lisaks on arendatud eelmisel I/O’l välja kuulutatud Google Now funktsionaalsust. Now annab vastused kõikidele küsimustele, ilma küsimatagi ja seda häälkäskluse läbi! Teadmiste Graafiku kiire areng muudab vastused põhjalikumaks ning võimaldab Google’l pakkuda rohkem informatsiooni. Ühendades funktsiooni Google otsingu testversiooniga muutub Now veelgi targemaks. Otsida on võimalik ka isiklike e-mailide ja kalendri seast, andes infot näiteks järgmise kohtumise vm vajaliku kohta ja võimaldades tellida automaatse häälkäsklus meeldetuletuse mingi toimingu kohta. App on saanud 6 uut kaarti: meeldetuletused, muusika, TV saated, ühistransport, raamatud ja videomängud. Lisaks sellele toimib Now erinevatel platvormidel – nii mobiilis kui tavaarvutis.

Google Now

3.     OK Google

Otsing on saanud häälkäskluse lisa ehk nüüd on võimalik sooritada ostingut häälkäskluse abil ja saada vastused samamoodi verbaalselt. Selleks tuleb vaid lausuda „OK Google“ ning esitada vastav küsimus. Sarnane käsklus on kasutusel ka Google Glassil („OK Glass“). Lausudes käskluse, teab Google, et sa soovid teha otsingu. Funktsiooni on võimalik integreerida ka Google Now’ga ehk määrata nt häälmeeldetuletused. Imeline. Meenub Futurama tsitaat professor Farnsworth’ilt: “My Internet browser heard us saying the word “Fry” and it found a movie about Philip J. Fry for us. It also opened my calendar to Friday and ordered me some French fries.

Funktsioon on hetkel saadaval vaid osades mobiiliseadmetes ning peagi laiendatakse ka desktop versioonile.

Google Maps

Google Maps on saanud uuenduse nii mobiilis kui tavaaarvutis. Uuendatud on nii visuaalset ilmet, info põhjalikkust ning muudetud tulemused personaalsemaks. Kaarti näeb nüüd täisekraanil, integreeritud on Google Earth ning rõhutatakse kasutajaga seotud asukohti nagu kodu, töökoht, restoranid jm. Lisaks on võimalik vaadata Zagata hinnangut,saada Google Offer pakkumisi ja 360 kraadist vaadet asukohast. Tulemused on personaliseeritud, pakkudes asukohti, mis sulle võiksid meeldida või mis meeldivad su sõpradele. Aplikatsioonile on lisatud ka reaalajas liikluse hoiatused, mis soovitavad vastavalt liiklusoludele alternatiivset marsruuti. Võimalik on saada põhjalik ülevaade ühistranspordist, bussiaegadest, peatutest ning üldisest transpordiinfost soovitud sihtkohta.

Google on läinud sammu võrra kaugemale ning lisaks kasutajate paremale suunamisele on lisatud Kaardile ka väljazoomimise võimalus…kuni kosmoseni. See tähendab, et maad saab vaadata koos tähtede ja pilvedega. Seejuures on pilt reaalajas. Tekib küsimus, miks on kellelgi vaja vaadata tähti või pilvi reaalajas? Siiski on tegu natuke rohkema kui „vinge funktsiooniga“ võimaldades kasutajatel saada hea ülevaate pilvede liikumisest, ehk siis tegu on reaalajas ilmateatega ja viimati kui ma kontrollisin, huvitas kõiki ilm, eriti siin Eestimaal.

NB! Uus kaart on saadaval kutsega!

Uus Google Maps

Saada raha e-mailiga

E-maili manused on seni piirdunud failide saatmisega. Nüüd on Gmail ühendanud jõud Google Walletiga ning välja tulnud uue funktsiooniga, mis võimaldab e-maili kaudu raha saata. Selleks on e-maili koostamise aknas dollari märgiga ikoon, mis lubab raha saata sarnaselt muudele failidele. Teenustasu on 2,9% ning raha välja võtmiseks peab saaja tegema Google Wallet konto. Rakendus tuleb lähikuudel välja Gmaili kasutajatele vanuses 18+. Kas see ka Eestisse jõuab, on omaette küsimus.

Kokkuvõte

Välja toodud uuendused kuulutati välja esimesel päeval, mille lõpetas Larry Page. Page sõnul ei ole nii kiiret tehnoloogia arengut olnud alates personaalsete arvutite arengust ja seni kasutatakse vaid 1% potentsiaalist. Google on eesmärgiks võtnud uute tehnoloogiate kiire arengu. Mõelda vaid, kuidas muudab inimeste elu ise sõitev auto.

3 päevase konverentsi jooksul sai tutvustatud palju enam, kui siin välja toodud, näiteks uuendused Google Play’s, uued appid Google Glass’ile, arendajate tööriistad jpm. Kuna fookuses olid arendajad, siis on Novembris toimuval konverentsil oodata rohkem huvitavat lõpp tarbijale ja tehnikavidinate huvilistele. Uued Androidid ja Nexused ei jää tulemata!

Teksti esialgne autor on Jaanika Kivilo.

Google

Vaata kõiki postitusi

© 2016 Kõik õigused kaitstud. Oleme iseseisvalt tegutsev ja õigusi omav WSI frantsiisiäri.