Skaleeruva veebidisaini head ja vead

Skaleeruva veebidisaini head ja vead

Skaleeruva veebidisaini head ja vead

06. mai 2013, Kristjan-Paul Raude, Kodulehed

skaleeruv veebSkaleeruv veebidisain (Responsive web design) tähendab kodulehte, mis  kohandab end ise vastavalt ekraani suurusele, kus seda kuvatakse. Responsive disaini puhul ei ole eraldi kodulehe ekraanilahendust mobiili, tahvelarvuti või tavaarvuti jaoks, vaid sisuleht kohandab end ise. Skaleeruv veebidisain annab võimaluse lihtsalt ja mugavalt lugeda sisu ning navigeerida ilma pideva ekraani sisse-ja väljazoomimiseta.  Antud lahendus erineb mobiiliveebist kuna kõikide seadmete jaoks on mõeldud üks info ning puudub vajadus eraldi SEO tegemise jaoks.

Skaleeruv veebidisain vs mobiiliveeb

Mobiiliveebi disain on tehtud spetsiaalselt erinevatele väiksemõõtmelistele ekraanidele. Kõik lahendused on kokku pakitud nii, et neid oleks mobiilis mugav, lihtne ning loogiline kasutada. Selline lahendus on eelkõige suunatud sisule, kus soovitakse rõhutada olulisemaid funktsioone ja informatsiooni, nt tuua esile kontaktinfo. Mobiiliveeb toimib sageli põhilehest eraldi sisuhalduses, mis vajab lisaks eraldi SEO manageerimist.

responsive design

Skaleeruv veebidisain on sobilik:

  • kui kodulehel on palju olulist infot, mida mobiiliveeb ära katta ei suuda;
  • kui veebileht on lihtne ega vaja mobiili jaoks eraldi sisu;
  • kui mobiiliveeb ning koduleht  peavad võrdselt hästi toimima.

Skaleeruva veebidisaini eelised

Kasutajasõbralik – Üks veebileht, erinevad seadmed. Skaleeruva veebidisaini kõige ligitõmbavamaks omaduseks ongi kasutajasõbralik lahendus erinevatele seadmetele ning ekraanisuurustele. Hästi töötav ning paindlik veebileht parandab kasutajakogemust ning meelitab külastajaid kodulehele jääma. Näiteks, kui klient leiab läbi mobiili kodulehelt midagi huvipakkuvat, ei pea ta minema koju suurema ekraani taha, et toote kohta lähemalt uurida. Skaleeruv veebileht annab positiivse kasutajakogemuse ning klient saab koheselt vajaliku informatsiooni kätte.

0smashing responsive

Google soovitab – Seda sellepärast, et lahendus eeldab ühte URL’i ja sama HTML’i ning olenemata seadmest ja ekraani suurusest on seda mugav hoomata, indekseerida ja sisu hallata. See võib omakorda tähendada, et Google hakkab tulevikus seda veebilehtede rankimisel arvestama.

Üks SEO ja statistika – Mobiiliveeb nõuab eraldi SEO tegemist, mis teeb statistika jälgimise mõnevõrra keeruliseks. Skaleeruvas veebidisainis on üks URL ning üks sisu, mis tähendab, et mobiilivaade ei eelda eraldi optimeerimist. Ühte URL aadressi on lihtsam analüütika abil jälgida ja hinnata nii SEO tulemusi kui kodulehe üldist toimimist. Eraldi mobiili kaudu tulnud külastusi saab vaadata luues segmendi „mobile-only“ .

Miks on skaleeruv veebilahendus SEO’le hea:

Kasutavus – Google eesmärk on suunata kasutaja võimalikult relevantsele saidile, mis vastaks sooritatud otsingutulemusele. Kui potentsiaalne klient satub läbi otsingumootorite Sinu veebilehele ning sealt koheselt lahkub, arvestab Google seda kui märki ebakvaliteetsest otsingutulemusest. Sinu bounce rate (loe lähemalt, mis on bounce rate) kasvab ning ranking langeb – ehk kodulehe maine kahjustub. Skaleeruva veebidisainiga leiab kasutaja endale vajaliku informatsiooni ning seda formaadis, mis talle sobib.

Dubleeritud sisu – See pole Google silmis halb, kui mobiilis olev sisu on sama, mis kodulehel. Kuid mobiiliveebi lahenduse puhul on siiski sellisel juhul kahel erineval URL’il samasugune sisu, mis eeldab suuremat tööd veebi sisuhaldajalt ning võib külastajad viia kodulehe „valele“ versioonile. Skaleeruv veebidisain omab vaid üht URL’i ning seega ei saa külastaja kogemata sattuda näiteks kodulehe mobiiliversiooni, või vastupidi.

Mobiilsete otsingute rankimine – Google on öelnud, et hindab kõrgemalt kodulehti, mis on optimeeritud mobiilsetele otsingutele. Google soovitab skaleeruvat veebidisaini ning sellise lahendusega koduleht saab samamoodi rankingut nagu mobiiliveeb.

Skaleeruva veebidisaini puudused

Laadimisaeg – Skaleeruva veebidisainiga laevad mobiili kasutajad alla ebavajalikke HTML/CSS koode, mis pole küll peamine probleem. Pigem on negatiivne sellega kaasnev pikk lehekülje laadimise aeg. Mobiilis surfajad eeldavad enamjaolt kiiret teenindust.

Arendus – Skaleeruva veebidisaini arendamine oma kodulehele nõuab palju rohkem aega nii arendajatelt endilt kui veebilehe disainijatelt – mõlemad peavad ennekõike ära õppima täiesti uue konseptsiooni ning alles siis saavad hakata tegutsema. Põhimõtteliselt oleks lihtsam ning kiirem luua skaleeruv veebidisain nullist, kui muuta olemasolevat veebilahendust.

Suured vahelehed – Kui veebisait omab palju olulist sisu, siis skaleeruva veebidisaini puhul viiakse see kõik üle ka mobiili. Sellise lehe avamisaeg on juba pikem ning kindlasti pole selline lahendus mugav kasutajale. Seega kui veebileht peab olema väga mahukas ning paljude erinevate funktsioonidega, on targem eraldada mobiiliveeb ning tavaekraan.

Lihtne leitavus – Kuna mobiilsed kasutajad eeldavad kiiret teenindust ning otsivad mingit kindlat informatsiooni (näiteks restorani aadress), ei ole mõne veebilehe lahenduse puhul tark valida skaleeruvat veebidisaini, vaid minna üle eraldi mobiiliveebi lahendusele ning paigutada sinna vaid kõige olulisem informatsioon. Seda teed läks ka Facebook, sest nende erinevate vahelehtede maht on väga suur ja selleks, et kasutajal oleks lihtsam veebis navigeerida kasutavad nad mobiiliveebi lahendust.

Sisuhaldus – Kodulehel muudatuste tegemine pole skaleeruva veebidisainiga nii lihtne, kõigepealt tuleb ühendut võtta tehnilise meeskonnaga, et näiteks kodulehel olevad pildid jm ümber kodeerida vastavalt skaleeruva veebidisaini nõuetele.

Kokkuvõtteks

Skaleeruv veebidisain on kindlasti mugav lahendus erinevat tüüpi kodulehtedele. See on küll arenduselt mahukas ettevõtmine, kuid kui Sinu koduleht on lihtne, loogiline ning omab infot, mida mobiiliveeb ära katta ei suuda, siis on see just õige valik. Kõigepealt pane paika oma kodulehe eesmärk tavaekraanil ning mobiilis ning siis alles otsusta, kas valida mobiiliveeb või skaleeruv veebidisain.

Vaata kõiki postitusi

© 2016 Kõik õigused kaitstud. Oleme iseseisvalt tegutsev ja õigusi omav WSI frantsiisiäri.