Responsive design vs mobiiliveeb

Responsive design vs mobiiliveeb

Responsive design vs mobiiliveeb

15. oktoober 2012, Kristjan-Paul Raude, Kodulehed, Mobiiliturundus

mobiiliveebNutitelefonide ja tahvelarvutite kasvav müügiedu on muutnud internetikasutuse mobiili vahendusel üha populaarsemaks. Morgan Stanley ennustuste kohaselt ületab  interneti kasutatavus mobiilis interneti kasutatavust tavaarvutis aastaks 2014. Ettevõtetele on see uus katsumus, kuna tavaline koduleht ei täida mobiilis oma eesmärki. Mobiilile kohandamata koduleht on ebamugav lehitseda, see on aeglane ning jätab ettevõttest halva mulje. Compuware uuringu kohaselt peletab kasutajale ebamugav mobiiliveeb kasutaja lehelt minema. Tervelt 61% kasutajatest ei naase kunagi kehvale mobiiliveebile tagasi ja 57% külastajatest ei soovita halva mobiililehega ettevõtet sõpradele.

Tulevikus jätkusuutlik ettevõte peab juba täna mõtlema mobiiliveebi olemasolule. Lahendusi on laias laastus kaks: erilahendusega mobiiliveeb või responsive web design. Mis need on ja kuidas valida sobivaim?

Mis on mobiiliveeb?

Mobiiliveeb on erilahendusega vähendatud mahus ja graafikas kodulehte, mis on kohandatud väikestele mobiiliekraanidele. Mobiiliveebi puhul kuvatakse vaid kõige olulisemat infot, mis on kasutajale vajalik liikvel olles, ehk telefon, asukoht, hinnad, pildid, broneerimine jm kõige olulisem info. Mobiiliveeb võimaldab luua kergesti lehitseva ja navigeeritava lehe mobiilikasutajale säilitades samal ajal ettevõtte brändi ja visuaalse identiteedi.

Mis on responsive web design?

Responsive design’i puhul kasutatakse CSS’i, mis võimaldab sisulehtede kohandamist vastavalt ekraani suurusele. See tähendab, et koduleht ei ole loodud ühes standartmõõdus, vaid olenevalt ekraani suurusest paigutatakse „klotsid“ ümber, et lehte oleks mugav käsitleda. Seejuures ei kuvata mobiilis erilahendust, vaid kõikide seadmete jaoks on mõeldud üks info.

Mobiiliveebi ja responsive veebi omadused

Mobiiliveeb ja responsive design on väga erinevad, mistõttu mõlemal on oma eelised ja puudused.

Mobiiliveebi eelised

 • Erilahendusega disain – Erilahendus võimaldab luua mobiiliveebi sisu vastavalt ettevõtte vajadustele, olgu selleks sisu optimeerimine või täiesti uue struktuuri ja sisu loomine.
 • Kohandatud sisu – Telefonis kasutatakse interneti sageli kiire info saamiseks, mistõttu pikad kirjeldused ei täida mobiilis oma eesmärki. Kui tavalise veebilehe sisu on keskmiselt 250-400 sõna, siis mobiilis on eelistatud lühem sisu 70-100 sõna. Mobiiliveeb võimalda kohandada sisu nii, et külastaja saab vaid kõige olulisema info.
 • Täielikult erinev sisu – Võimalik on luua eraldi lehti vaid mobiilikasutajatele, näiteks eripakkumised, sooduskoodid vm info. Kui vajalik, võib mobiiliveebi sisu luua tavaveebi sisust täiesti erineva.
 • Kerge navigeerida – Mobiiliveebi ülesehitus on lihtne, mistõttu puudub keeruline struktuur ja info on kergesti leitav. Responsive veebi puhul on lehe struktuur sama, mis tavaveebil, mis tähendab mobiilikasutaja jaoks ebamugavat lehitsemist, kuna info on ebapraktiliselt jaotunud. Nt ettevõtte info all on eraldi leht kontakti jaoks, meeskonna jaoks ja kaart. Sama info võiks mobiilis olla kuvatud ühel lehel kompaktsemalt.
 • Kiire – Mobiiliveeb arvestab mobiili omadustega, mistõttu sisu laeb tunduvalt kiiremini kui tavalise lehe puhul. Tavaline või responsive veeb sisaldab palju pilte ja graafilisi elemente, mis teevad lehe laadimise aeglaseks.

Mobiiliveebi puudused

 • Eraldi sisuhaldus – Mobiiliveebi kohandatud sisu nõuab tavalisest veebist eraldi sisu ja selle haldamist.
 • Liiga vähe infot – Mobiiliveebi eesmärk on üldiselt pakkuda kõige olulisemat infot, mis erineb tavaveebi sisust. Mobiile kasutatakse üha rohkem ainsa internetiallikana, mistõttu ei pruugi kohandatud sisu vastata tarbija tegelikele vajadustele.

Näited:

Responsive veebi eelised

 • Lihtne sisuhaldus – Responsive lahendus ei vaja eraldi sisu mobiiliveebi jaoks.
 • Kohanduv sisu kuvamine - Responsive veebi eemärk on teha tavaveebi kasutamine mugavaks olenemata sellest, millise seadmega lehte külastatakse. Koduleht kohandub automaatselt ümber vastavalt ekraani suurusele. Muutuvad ka näiteks piltide suurused. Väga mugav ja universaalne lahendus.
 • Täielik info kasutajale – Responsive veebi sisu vastab samale tasemele nii tavaarvutis, mobiilis kui tahvelarvutis. Kui külastaja soovib telefonis leida näiteks mõnda artiklit vm infot, mida tavaliselt mobiiliveebi puhul ei kuvata, siis ei pea ta pettuma.
 • Tuttav navigeerimissüsteem – Responsive veeb tõstab ümber info kuvamise kuid ei muuda sisu struktuuri. See tähendab, et tavaveebi külastanud inimene leiab soovitud info tuttaval viisil üles.

Responsive veebi puudused

 • Puudub erilahendus – Telefonikasutajate vajadused on sageli erinevad tavaarvutis netis surfajatest. Oluline on kiire kontakt, mistõttu eemaldatakse mobiiliveebi puhul liigne müra. Responsive veebi puhul ei ole arvestatud mobiilikasutajate erivajadustega.
 • Keeruline sisuuuendus – Enne kodulehel muudatuste tegemist tuleb kontakteeruda tehnilise meeskonnaga, kuna pildid jm on vaja kodeerida sobivalt, et responsive design toimiks.
 • Vähesed platvormid toetavad – Responsive web designi toetavad vähesed platvormid nagu Joomla, WordPress, jt. Kindlasti vaja enne responsive designi heakskiitmist selgeks teha, kas koduleht on sobivale platvormile ehitatud.

Näide:

Kumb valida?

Olles kursis mõlema variandi eeliste ja puudustega saab edasi mõelda, kumb lahendus on sobilikum Sinu ettevõttele. Õige lahenduse valimisel tasub kõigepealt mõelda klientide vajadustele. Mida kliendid Sinu mobiiliveebilt otsivad? Kohaliku autoremonditöökoja jaoks on tõenäoliselt oluline kiire kontakt, asukoht ja teenused. Sellisel juhul on sobivam mobiiliveeb, mis pakub kohest kontakti võimalust samas kui responsive tekitab liialt müra ja soovitud kiire kontakt jääb saavutamata.

Uudisteväljaande jaoks on oluline täismahus artiklite kuvamine, mida oleks mugav lehitseda. Siin töötab paremini responsive design, kuna kliendi ootused on samad, mis tavaveebi puhul ja mobiiliveebi tarvis ei ole vaja luua eraldi sisu.

Mobiiliveeb on sobivam kui:

 • Külastajal on erinevad eeldused mobiiliveebi külastamiseks, näiteks kiire kontakt, ülevaade teenustest/toodetest, asukoht vm.
 • Soovid pakkuda mobiilikülastajale teistsugust infot, näiteks eripakkumisi
 • Oluline on mobiiliveebi kiirus

Responsive web design on sobivam kui:

 • Sul on palju infot, mida ei saa mobiili jaoks ära kaotada.
 • Sul on lihtne koduleht, mis ei vaja eraldi sisu mobiili jaoks.
 • Su koduleht peab toimima võrdselt hästi nii tavaveebi kui mobiiliveebi vaates.

Kokkuvõte

Mobiiliveeb on juba praegu muutunud oluliseks ja selle tähtsus kasvab tehnika arenedes. Ettevõtte jätkusuutlikuse tagamiseks on oluline luua mobiilile kohandatud koduleht, olgu see siis erilahendusega mobiiliveeb või responsive veeb. Õige lahenduse valimine sõltub nii ettevõtte võimalustest, vajadustest kui klientide ootustest. Alusta oma mobiiliveebi loomist juba täna!

Kasutatud allikad: Bluetrain Mobile, Mamarye

Teksti esialgne autor on Jaanika Kivilo.

Vaata kõiki postitusi

© 2016 Kõik õigused kaitstud. Oleme iseseisvalt tegutsev ja õigusi omav WSI frantsiisiäri.