Mobiiliturundus – kiireimini kasvav digitaalturunduse kanal

Mobiiliturundus – kiireimini kasvav digitaalturunduse kanal

Mobiiliturundus – kiireimini kasvav digitaalturunduse kanal

18. mai 2011, Armin Tüll, Mobiiliturundus

Mobiiliturundus 1Mobiiliturundus on kindlasti üks kõige kiiremini kasvav turunduskanal täna. Me elame maailmas, kus mobiiltelefoni kasutamine on sama loomulik tegevus kui hommikul hammaste pesemine – see on osa meie elust ja suhtlusest.

EMT prognoosib sel aastal nutitelefonide osakaaluks kogu mobiiltelefonide müügist koguni 50%. Aasta alguses prognoosis EMT 2011 aasta lõpuks saavutada 40%-line osakaal, kuid esimese kvartali tulemused näitasid juba 39%-list tulemust ja eesmärke tuli tõsta. Mobiiliturundus on tõusu teel!

Mobiiliturundus 2Nutitelefonide üks põhi eeliseid on selle internetikasutamise mugavus – erinevad tehnilised näitajad on täna tunduvalt paremad kui mõni aasta tagasi. Seega saame me lihtsamini ja kiiremini ligi infole mida otsime/vajame. Telefonid pole ammu enam lihtsalt telefonid, vaid seadmed millega muuseas saab ka helistada :)

Paljudele inimestele on ebaselge mobiiliturunduse tähendus. Seletan järgnevalt üht võimalikku viisi, kuidas mobiiliturundus enda jaoks lahtimõtestada.

Mobiilne koduleht ehk Mobiiliveeb

Mobiilse kodulehe all mõtleme täna vähendatud mahus ja graafikas minimaalse funktsionaalsusega eesmärgistatud kodulehte, mis on kohandatud väikestele mobiiliekraanidele. Teisisõnu, mobiilne koduleht täna on sama, mis koduleht oma tähenduse 10 aastat tagasi – ehk organisatsiooni visiitkaart internetis.

Vaatame TallinnHotels kodulehte ja antud veebisaidi mobiilset versiooni m.tallinnhotels.ee. Mobiilses versioonis on jäätud ainult esmane ja kõige olulisem info, mida hotelli kliendil vaja läheb:

  • Kohene helistamise võimalus klikkides telefoninumbril
  • 4 hotelliketi opereeritavat hotelli
  • Hotellide pildiemotsioon ja hinnad
  • Call To Action „Book now“
  • Võimalus minna täisversioonile (vajadusel leida rohkem infot või mõnda kindlat teemat mis põhi-veebis olemas).

Mobiilsel kodulehel edasi liikudes avanevad võimalused saada valitud hotelli kohta kõige olulisemat infot (asukoht, hinnad, pildid, hotellist ja broneerimine). Lisaks lihtsaks navigeerimiseks alati näha teiste hotellide nupud.

Soovid testida kuidas Sinu koduleht mobiilis välja näeb? Proovi iPhoneTester’it: www.iphonetester.com. Alljärgnevalt TallinnHotels tava –ja mobiiliversioon

Mobiiliturundus 3 Mobiiliturundus 4
TallinnHotels koduleht mobiilis TallinnHotels mobiilne koduleht mobiilis

Nagu üleval toodud näitest näha, on mobiilile kohandamata kodulehel mobiilis väga raske navigeerida ja infot leida. Lisaks on üldjuhul tava-kodulehed ka väga mahukad ja mobiilis lehte vaadates väga aeglased – külastaja lihtsalt loobub ootamast. Seega viimane aeg mõelda oma äri mobiilsele kodulehele.

Mobiilirakendus

Mobiilirakendus on lühidalt öeldes programm Sinu mobiilis. Samamoodi nagu Sul on arvutis erinevaid programme, on need Sul ka nutitelefoni näol taskus. Rakendused võime lihtsustades jaotada kaheks: funktsionaalsed rakendused ja mängud. Esimestega võimalik täita mõnda praktilist tegevust (Swedbank, Delfi, Live sporditulemuste jälgimine) või vähem praktilist tegevust (põlev küünal, anekdoodid, mündivise) teine suunatud meelelahutusele ja ajaviitmisele (Angry Birds, Super Mario, Tetris).

Mobiiliturundus 5

Suures plaanis võib öelda, et mobiilirakendus võib olla Sinu mobiilse kodulehe edasiarendus: rohkem funktsionaalsust, pilte, videosid jms. Kuna rakendus on Sinu telefonis ja selle käivitamiseks vajalik ainult üks nn klikk, siis seda üldiselt mugav kasutada ja ei pea eraldi mõnele kodulehele minema.

Mobiiliotsing

Trendid näitavad, et 2012 aasta lõpuks tehakse rohkem otsinguid internetis mobiilist kui lauaarvutist. See näitab ainult üht – kui soovid oma ettevõttega olla konkurentsivõimeline ka aasta/kahe pärast, siis on aeg hakata mõtlema mobiiliotsingule. Tasub mainimist, et näiteks teostades otsingut Googles oma lauarvutist vs mobiilist võivad tulemused olla erinevad. Seega tuleb keskenduda spetsiaalselt ka mobiiliotsingule ja mobiilse kodulehe leitavusele.

Mobiiliotsingu võib jaotada kaheks:

  • Mobiilne SEO (otsingumootori optimeerimine)
  • Mobiilne AdWords (mobiilsetele sedmetele kohandatud ja loodud klikipõhised reklaamid Googles)

Tasub ka silmaspidada, et mobiilsele otsingule pole mõtet rõhku panna ennem, kui mobiilne koduleht on valmis. Vastasel juhul oleks see aja ja raha raiskamine.

Mobiilikampaania

SMS-e oleme me kõik saanud. Mõned neist tõenäoliselt olnud ka pakkumised firmadelt. Lisaks e-maili aadressi kogumisele, tasub firmadel kindlasti ka keskenduda telefoni numbrite andmebaasi loomisele. Väike meeldetuletus autoremondi aja või voucheri info mobiilis, on alati lisaväärtus.

Sooduskoodide kasutamine kampaaniateks on kindlasti ka hea võimalus – selleks vaja üldjuhul aga eraldi tarkvara, mida pakuvad hetkel väga vähesed teenusepakkujad Eestis.

Mobiiliturundus QREraldi tooksin välja QR koodid, millest suhteliselt vähe teatakse. Kasutades eelnevalt mobiili allalaetud Barcode Scannerit on võimalik deśifreerida antud „salajane sõnum“.

QR koodi alla on võimalik paigutada väga erinevat infot, üldjuhul seal link mingile infole: kodulehele, pdf failile, videole, pildile jne. Kasutada võib QR koode erinevates kampaaniates, ajalehtedes ostes A4 pinna asemel ainult väike pind QR koodi jaoks, millelt leiab edasise info netist, poes lisainfona mõnele tootele, visiitkaardil kodulehe aadressina või telefoni numbrina jne

Kokkuvõtteks

Mobiiliturundus on turunduskanal, millele iga turundaja/ettevõtja täna mõtlema peaks. See loob eelise edestada oma konkurente ja olla nendest ees! Olen kindel, et paari aasta pärast räägitakse mobiiliturundusest sama palju kui täna Facebookist. Ja  nagu me teame, siis üldjuhul võidavad need, kes turunduses uuendustele kõige kiiremini reageerivad. Häid otsuseid!

Mobiiliturundus on teema, kus saame Sind aidata! Võta meiega ühendust: info@wsionline.ee või täida päringuvorm!

Google

Vaata kõiki postitusi

© 2016 Kõik õigused kaitstud. Oleme iseseisvalt tegutsev ja õigusi omav WSI frantsiisiäri.