Mis saab hüljatud emaili kontodest?

Mis saab hüljatud emaili kontodest?

Mis saab hüljatud emaili kontodest?

03. mai 2013, Kristjan-Paul Raude, E-posti turundus

Eellugu: WSI juhtivpartner Kristjan-Paul Raude on TLÜ-s internetiturunduse õppejõud. Üheks aine läbimise eelduseks oli internetiturunduse alase essee kirjutamine. Parimad ja huvitavamad kirjatükid toome välja ka WSI blogis. Siin nendest viies. Autorid: Kadi Rooma ja Helve Kaun

hüljatudInternetis on tavaline praktika luua mingi keskkonna kasutamiseks konto. Tõenäoliselt on igal aktiivsel interneti kasutajal olemas erinevad kasutajakontod, olgu selleks e-maili, sotsiaalmeedia, foorumi, e-poe või mõne muu keskkonna konto. Küsimus on, kui  palju me tegelikult loeme kasutustingimusi ja kokkuleppeid, enne kui me liitume mõne kodulehe või võrgustikuga? Oled sa kunagi mõelnud, millised on mõne keskkonna kasutustingimused või mis saab Sinu hüljatud e-maili kontost?

Reaalsus on see, et kasutustingimuste lugemine ei ole väga populaarne tegevus. Tekst on pikk ja igav ning lisaks keerulistes terminites kirjutatud. Ehk tegelikult me ei tea, millele me oma  heakskiidu anname. Kasutustingimustega mitte tutvumine võib tähendada, et anname keskkonnale loa oma info edasiseks kasutamiseks ilma selleks eraldi luba küsimata.

Teine küsimus on, mis saab kontodega, kui me neid enam ei kasuta? E-maili teenusepakkuja vahetamine või mitme aktiivse konto omamine ei ole haruldane praktika. Konto vahetamiseks võib olla erinevaid põhjuseid, näiteks uue parema keskkonna kasuks otsustamine, paroolide unustamine või mõni muu põhjus. Sageli ei kustutata vanalt kontolt isiklikke andmeid vaid jäetakse konto lihtsalt mitteaktiivseks.  Kuna suur hulk kasutajatest ei ole tutvunud konto kasutustingimustega, ei ole kasutajad kursis, et nende endine e-maili andmebaas võib omada õigust kasutada kogu kontol olevat infot ja pilte oma äranägemise järgi.

Populaarsemad teenusepakkujad

Tänapäeval on tuntumateks e-maili teenusepakkujateks Windows Live Hotmail, Google Gmail, Yahoo ning kohalikest hot.ee, mail.ee ja email.ee.

  • Maailmas on 2.2 miljardit e-maili kasutajat.
  • Päevas saadetakse keskmiselt 144 miljardit e-maili.
  • Maailmas on 425 miljonit  Gmaili kasutajat, mis teeb sellest juhtiva e-posti teenusepakkuja.
  • 68,8% kõikidest saadetud e- mailidest aastal 2012 oli spämm.

Mis saab hüljatud kontodest?

Windows Live Hotmaili

Konto muutub mitteaktiivseks, kui kasutaja ei ole sisse loginud 120 päeva jooksul või esimese 10 päeva jooksul peale konto loomist. Konto muutumisel mitteaktiivseks kustutatakse kõik sõnumid, kaustad ja kontaktid, kuid konto nimi jääb reserveerituks. Kui kontot ei kasutata järgneva 90 päeva jooksul, kui konto on mitteaktiivseks loetud, kustutatakse see jäädavalt. Hotmail võimaldab kadunu sugulastel tellida CD kõigi sõnumitega surnud kasutaja kontolt, kui nad esitavad surmatunnistuse ja tõendi.

Gmail

Sarnaselt Hotmailile käitub hüljatud kontoga ka Google. Mitteaktiivne konto kustutatakse 9 kuu möödudes, kui kasutaja ei ole kontole sisse loginud.

Yahoo

Mailikonto muudetakse mitteaktiivseks, kui konto omanik ei ole sisse loginud 6 kuu jooksul. Konto aktiivsusperiood pikeneb mitte kasutamise korral 2 kuu võrra iga aasta eest, mille jooksul kontot omati ja kasutati. Kui konto on muudetud mitteaktiivseks, kaotab kasutaja kontole ligipääsu, hoolimata selle perioodi jooksul kontole laekunud sõnumitest. Pärast konto kustutamist ei suuda Yahoo leida vana meilikonto teavet, mis oli varem salvestatud, näiteks e-posti ja pilte.

Hot.ee

Kui kasutaja ei ole 4 kalendrikuu jooksul e-passi kasutajakonto vahendusel hot.ee’sse sisse loginud, võib Elion teenuste pakkumise aluseks olevate tehniliste vahendite ülekoormatuse vältimiseks kasutaja sisselogimist nõudvate teenuste (sealhulgas baasteenuste) kasutamisel kasutaja poolt sisestatud informatsiooni kustutada.  Kogu see info on kirjas ka kontode kasutustingimustes.

Niisiis tundub, et gmail on webmailide hulgast võitja, sest ükski teine pakkuja ei hoia mailikontot nii kaua elus kui gmail.

Ohud

Tavaliselt sisaldab meilikonto isiklikku infot, fotosid ja postitusi. Peale konto hülgamist või ka tahtmatut hülgamist (näiteks kasutaja surma), jääb see info teatud perioodiks aktiivseks. Internetist võib leida palju infot, et peale konto sulgemist on emaili kasutaja suletud, kuid kirju antud e-mailile on veel võimalik saata, mis teeb aga konto osaliselt aktiivseks. Sellised kontod on häkkerite pärusmaa. Kui kasutaja ei logi kontole piisavalt tihti sisse, tähendab see sisuliselt hüljatud kontot, mis muutub atraktiivseks pahatahtlikele häkkeritele, kes soovivad hüljatud kontot kasutada spämmi saatmiseks. Niikaua, kuni kontot hoitakse kolmanda osapoole poolt aktiivsena, ei saa teenusepakkuja kontot kustutada ehk sellisel juhul eelpool olevad tähtajad ei toimi.

Kui kasutaja kustutab konto sihipäraselt, paisatakse kustutatud konto aadress taas  e-maili kontode nimekirja, kus see leiab soovi korral uue omaniku – puhta lehena.

Kokkuvõte

Kui Sa otsustad loobuda oma e-maili kontost, on kõige ohutum lahendus see sinipäraselt kustutada. Konto hülgamisel ei tea me kunagi, kelle kätte see konto sattuda võib. Kõige tavapärasem ning lihtsam viis on saata sellistelt e-mailidelt spämme. Keerulisemaks läheb siis, kui kontol on alles vanad e-mailid, mis võivad sisaldada erinevate kontode paroole jm isiklikku informatsiooni, mis valedes kätes võib tähendada kontode kaaperdamist. Halvima vältimiseks kustuta oma e-maili konto enne selle hülgamist, ainult siis võid kindel olla, et sinu isiklik informatsioon ja kontaktid on kaitstud.

Google

Vaata kõiki postitusi

© 2016 Kõik õigused kaitstud. Oleme iseseisvalt tegutsev ja õigusi omav WSI frantsiisiäri.