Miks on 99% mobiilirakendustest surnud?

Miks on 99% mobiilirakendustest surnud?

Miks on 99% mobiilirakendustest surnud?

17. mai 2013, Kristjan-Paul Raude, Mobiiliturundus

Eellugu: WSI juhtivpartner Kristjan-Paul Raude on TLÜ-s internetiturunduse õppejõud. Üheks aine läbimise eelduseks oli internetiturunduse alase essee kirjutamine. Parimad ja huvitavamad kirjatükid toome välja ka WSI blogis. Siin nendest kuues. Autorid: Robert Palm ja Indrek Kose

mobiilirakendused2012. aastal laadisid nutitelefonide kasutajad alla hinnanguliselt ligi 45 miljardit rakendust, seda on võrreldes aasta varasema ajaga pea poole rohkem. Inimeste arv maakeral on pisut üle 7 miljardi, mis teeb keskmiselt 6,4 allalaetud rakendust inimese kohta. Tegu on kahtlemata väga kiirelt kasvava turuga, millele ennustatakse ka tulevasteks aastateks kasvu.

Prognoositakse, et aastaks 2016 on allalaadimiste arv kasvanud umbes 300 miljardini aastas või vähemalt 10 korda suuremaks kui see oli 2011. Samas, kui isu üha uuemate rakenduste vastu ei näi raugevat, on nõudlus makstavate rakenduste järele langenud protsendipunkti võrra.

45 miljardist allalaetud rakendusest olid 11% tasulised ja ennustatakse, et aastaks 2016 langeb see number 7%ni.

mobile app downloads

Makstavatest rakendustest 2012 aastal oli 87,5% rakendused, mille hind oli väiksem kui 2,99 dollarit ehk 2,30 eurot.

Analüüsides neid andmeid, tuleb tõdeda, et tegu on märkimisväärsete numbritega, turg on kiirelt kasvav ja paljude võimalustega. Samas näitab reaalsus, et edu tegurid on teisest küljest ka turule needuseks. Rakenduste rohkus muudab üha keerulisemaks eristumise ja lojaalset klienti, kes loodud rakenduse ostaks, tuleb tikutulega otsida.

Võrk on tulevik, mitte rakendused

Dave Winer, USA tarkvaraarendaja, ütles 2011a. oma blogis, et tulevik on “võrk”, mitte rakendused. Selle väite õigustamiseks tõi arendaja vaid ühe punkti: integratsioon. Nimelt ei saa appe omavahel integreerida. Saab integreerida saite appidega, kuid väga väheseid appe teiste omasugustega.

Tänasel päeval on jõutud mõistmiseni, et appides ei pea kinni olema, ükskõik kui head nad on, sest me kasutame niikuinii paljusid erinevaid rakendusi ja paraku on nad kõik eraldiseisvad. Winer tõi sama asja kohta võrdluse vanni ja ookeani vahel. Vannis võib olla jube hea ja mõnus, aga ookean on ikkagi laiem ja avatum.

Kasutajad mõistavad instinktiivselt, et kõiki vajadusi, mis kaasnevad mobiili ja veebi kasutamisega, ei saa rahuldada appidega, eriti kui nad peavad nende appide vahel pidevalt liikuma.

Appide tootjatele ei ole selline tarbijakäitumine kasulik, kuna uusi appe alla laadides ja avastades unustatakse eelmine rakendus ning minnakse uue teenusepakkuja juurde. Füüsilises maailmas vaadatakse brändi, toote füüsilisi omadusi ja võrreldakse neid konkurentidega.  Virtuaalmaailmas ei ole tootjad suutnud end brändi tasandil eristada. Loomulikult tõusevad esile väga tuntud brändid nagu Microsoft, EA Games, AVG, kuid rääkides väiksematest tootjatest on neid nii palju, et lõpuks loeb vaid rakenduse funktsionaalsed omadused. Sel juhul ei loe enam firma maine või nende tooteportfell, otsitakse parimat rakendust, mis teeb töö ära kiiresti ja väheste ressurssidega ja lisaks kõigele oleks ka tasuta. Konkurentsieeliseks kujuneb kui efektiivse programmi Sa suudad luua.

Armutu konkurents rakenduste maailmas

Suured nimed loovad programme, mis maksavad. Väikesed tegijad loovad programme, mis teevad sama asja ära, ja mis maksavad vähem või üldse mitte midagi. Mõned eriti helgete peadega isehakanud teevad kahe eelmise põhjal täiesti tasuta ja kordades etema lelu, mis saab konkurentidest populaarseks tänu arendatud funktsionaalsusele ja mis kõige parem – rakendus on tasuta! Eelnevad appid unustatakse, sest on olemas võimalus upgradeda vingema lahenduse peale.  Selline rakenduste arendamine viib uuele ringile ratta leiutamisest, millest püüavad erinevad tootjad oma osa saada, valmistades sisult sama toode ning paisates see Appstore’i ja Play Storei ning mujale.

App Store’i laeti aprilli kuus keskmiselt 911 uut rakendust/mängu päevas ehk 27,358 rakendust/mängu kuus (148apps.biz). Kes neid kõiki jõuab kasutada, kes neid kõiki isegi jõuab märgata? Siia otsa veel Google ja Windows 8 oma uuendustega. Rakendustele on täielik ületootlus. Rääkimata sellest, kui palju kogutoodangust on üldse kvaliteettoode ning väärib meie tähelepanu. Me toodame rohkem, kui me kasutame ning me toodame seda, mida meil pole vaja. Sellest lähtuvalt on väga suur hulk rakendusi määratud mitte ellu jääma.

Uusi appe tärkab nagu seeni peale vihma. Sama lugu on uute seadmetega, millele uued rakendused on vaja välja töötada või kohandada. Varsti on erinevaid võimalusi nii palju, et keegi ei jõua oma toodet/teenust pakkuda kõikidele kasutajatele, sest erinevaid seadmeid ja nende variatsioone on nii palju. Tulemuseks on valik, millistele seadmetele luua rakendus. Seejuures ei saa välja jätta suuri tegijaid nagu Apple või Windows. Rääkimata sellest, et seadmed on eriotstarbelised. Kõiki rakendusi ei ole mõtet teha telefonide või vastupidi tahvlite jaoks, kuna nende kasutamise koguemus või isegi eesmärk võib kasutatavast seadmest niivõrd oleneda.

Kokkuvõte

Mobiilsed rakendused on tulnud, et jääda, kuid nagu loomariigiski, jäävad ka siin ellu ainult tugevad. Kindlasti on ka selliseid rakendusi ilma milleta on lausa raske kui mitte öelda võimatu hakkama saada. Paraku aga on selliste rakenduste arv kaduvväike. Tavaliselt kipuvad moodsates telefonides vajalikke ressursse kulutama just kasutud rakendused, mis on kord tõmmatud ja siis sinna jäänud. Telefonide akud ja jõudlus on piiratud mahuga, mis tähendab, et pärast lühiajalist kasutamist maanduvad alguses vajalikuna tundunud rakendused prügikasti.

Olgu siinkohal toodud ära ka üks rakendus, mis ilmestab eelmainitud juttu.

UAR – „Useless Apps Remover“ on rakendus, mis on loodud just selliseid parasiite telefonidest leidma ja kustutama. UAR näitab telefoni laetud rakendused ja millal neid on viimati kasutatud. Menüü on lihtne ja Delete nupp kergesti leitav. Kahjuks esialgu saadaval vaid Android telefonides.

Google

Vaata kõiki postitusi

© 2016 Kõik õigused kaitstud. Oleme iseseisvalt tegutsev ja õigusi omav WSI frantsiisiäri.