Kevadpuhastus Googles: hüvasti, Google Reader!

Kevadpuhastus Googles: hüvasti, Google Reader!

Kevadpuhastus Googles: hüvasti, Google Reader!

25. märts 2013, Kristjan-Paul Raude, Google

RIP Google Reader13. märtsil teatas Google, et taaskord on aeg kevadpuhastuseks. Alates 2011 aastast on Google sulgenud kevadpuhastuse raames 70 teenust või funktsiooni. Seekord läheb mahakandmisele 8 teenust, millest enim vastukaja on tekitanud vähem ja rohkem armastatud Google Reader.

Google Reader teenus loodi 2005 aastal ning selle eesmärk oli muuta veebis uudiste lugemine ja lemmiklehtede külastamine lihtsamaks. Sisuliselt meenutab Reader bookmark’i funktsiooni, koondades kõik lemmiksaidid ühte kohta. Reader’i eeliseks on uudistevoog, kus kuvatakse jälgitavate saitide viimaseid postitusi.

Miks Google Reader pensionile saadetakse?

Google märkis oma avalduses, et hoolimata püsivast lojaalsest jälgijaskonnast on kasutajate hulk aastatega stabiilselt kahanenud. Reader on ajale jalgu jäänud ega vasta enam seadmete arengule. Seetõttu suletakse teenus 1. juulil 2013, jättes meile 3+ kuud kohanemisaega.

Põhjus, miks Google Reader on aja jooksul lugejaskonda kaotanud, võib olla selle väga spetsiifiline ja võrdlemisi kitsale ringkonnale kasulik funktsionaalsus. Reader on populaarne pigem kindlate valdkonnaspetsialistide seas, kes peavad jälgima kümneid või sadu saite, et olla kursis viimaste uudistega.

Seevastu nö tavaline inimene ei tea Reader’i olemasolust midagi ega mõista mis see RSS on. Kuidas sa selgitad inimesele, kes loeb päevas 3-e uudisteväljaannet Postimeest, Delfit ja Õhtulehte, miks tal on vaja RSS’i? Ega ei olegi vaja ja seepärast ta ei hooligi.

(Kui Sind siiski huvitab RSS, siis loe lähemalt meie blogi: mis on RSS?)

tweet

18. märtsil ilmus Fortes artikkel Google Reader’i kadumisest, mille alt võib leida sellise kommentaari:

forte kommentaar

Ma olen enam kui kindel, et antud kommentaari kirjutanud härra või proua ei ole ainus, kes nii mõtleb. Miks siis kurvastada? Miks peaksid SINA hoolima?

Miks Reader’i kadumine probleem on?

Tõenäoliselt, kui Sa jälgid meie blogi, oled sa huvitatud internetiturundusest, tegutsed antud valdkonnas või oled muul moel seotud interneti ja turundamisega. Sellega seoses kaasneb Reader’i kadumisega 2 probleemi:

  1. Google Reader’i kasutajatele on tegu teenusega, kust igapäevaselt uudiseid lugeda. Reader’ile on vaja alternatiivi.
  2. Blogijatele, uudiste kanalitele jm sisuloojatele on oht ilma jääda suurest hulgast igapäevastest jälgijatest.

Kui Su kodulehel on olemas blogi, siis suure tõenäosusega on Sul olemas ka RSS’iga liitumise võimalus. Google Reader’i kadumine tähendab nüüd Sinu jaoks nö ripakile jäetud lugejat, ta ei saa enam harjumuspäraselt ligipääsu Sinu loodud värskele sisule.

Küsimus on, kuidas tagada, et uudistevoogu jälginud kasutaja saab ka peale Reader’i kustutamist infot Sinu loodud sisu kohta?

Mida teha?

Kõik aktiivsed Reader’i kasutajad on hetkel segaduses, mida edasi teha. Kuhu peaks RSS’i voo suunama või kas jätkata uudiste tarbimist samal moel?

See on koht, kus ulatada oma abistav käsi. Kasutajal on probleem, sinul on lahendus.

1. Kutsu RSS’i jälgijaid liituma uudiskirjaga.

2. Paku alternatiivset RSS’i jälgimise keskkonda.

Seejuures kõige parem on pakkuda MÕLEMAT lahendust. Miks?

Uudiskirjaga liitumine on hea lüke saamaks uusi liitujaid, kuid samas, kas tegu on kõige kasutajasõbralikuma lahendusega arvestades Reader’i kasutajate vajadusi? Minu Reader’is on 50+ blogi, mis tähendab päevas vähemalt 100 uut lugemata sõnumit. Mõni sait üksinda toodab juba 100 uut postitust päevas, mis tähendaks, et uudiskirja tellimisega kaasneks väga umbes postkast. Kuna postkastis on uudiste lugemine keerulisem kui RSS’i scrollida, siis muudab see uudiste lugemise protsessi aeganõudvamaks, mis tähendab suure tõenäosusega, et peagi suunatakse Su kirjad prügikasti või lahkutakse listist.

Seega uudiskirjaga liitumine on mõeldav vaid sel juhul, kui kasutaja leiab, et Sinu loodud sisu on tõepoolest nii vajalik, et soovib selle kohta personaalset teadet postkasti. Paku seda kui võimalust, aga ära suru peale.

Kuhu suunata RSS’i voog?

Neile, kes ei soovi uudiskirja tellida paku teist alternatiivi – keskkond, kuhu suunata RSS’i voog. Valikuid on mitmeid:

  • Feedly – Tundub olevat kõige populaarsem valik, pakkudes Readeri’le üsna sarnast kasutajakogemust. Feedly andmetel liitus nendega peale Google uudist 2 ööpäevaga 500 000 uut kasutajat ning on #1 App Apple Store’s (ja räägitakse, et Reader’i sulgemine on RSS’i surm?). Lisaks pakub Feedly oma blogis õpetust, kuidas Reader’ist andmed üle kanda.
  • The Old Reader – Midagi nostalgiahuvilistele! Tegu on RSS’i lugejaga, mis näeb välja nagu vana Google Reader, aga parem. Tööriist on hetkel veel beta versioonis kuid lubab pidevat arendust ja uusi funktsioone.
  • NewsBlur – Kui eelpool nimetatud on tasuta programmid piiramatu mahuga, siis NewsBlur’il on olemas nii tasuta kui tasuline versioon. Tasuta versioon sobib vaid neile, kes ei jälgi väga suures mahus uudiseid, kuvades uudistevoos vaid 10 lugu ning lubades jälgida 64 saiti. Tasuline versioon maksab vaid 2$ ja on piiramatu mahuga. Kui rohkem huvi, loe Search Engine Land’ist, miks valida just NewsBlur.
  • Reeder – Mac’i toodete kasutajatele hea valik, toetab iPhone’i, iPad’i ja Mac’i.

(Rohkem valikuid koos lühiülevaadetega leiad Marketing Land’i blogist)

Kokkuvõte

Google Reader’i kadumine põhjustab laias laastus kahte emotsiooni: mure ja ükskõiksus. Aita neid, kes ei tea, kuidas jätkata uudiste lugemist harjumuspärasel moel. Paku alternatiive ja usu mind, kasutaja on Sulle abi eest väga tänulik :)!

Teksti esialgne autor on Jaanika Kivilo.

Vaata kõiki postitusi

© 2016 Kõik õigused kaitstud. Oleme iseseisvalt tegutsev ja õigusi omav WSI frantsiisiäri.